Živnost vázaná a řemeslná

25.06.2024

Živnost vázaná a řemeslná patří mezi ohlašovací živnosti, u nichž je třeba splnit mimo všeobecných podmínek i specifické podmínky určené živnostenským zákonem. Pro získání živnostenského povolení je potřeba mít minimální dosažené vzdělání a praxi v oboru. 

Vázaná ani řemeslná živnost však nejsou státem regulované, a tak není potřeba mít živnostenské oprávnění ve formě koncese. 

Živnost vázaná

Podmínky vázané živnosti jsou uvedeny v příloze č. 2 živnostenského zákona. V rámci živnosti vázané živnostenský zákon rozeznává 33 oborů činností. Mezi ty nejběžněji ohlašované patří: provádění staveb, jejich změn a odstraňování; činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence; restaurátorství; oceňování movitých a nemovitých věcí; či nově realitní zprostředkování. Pro každý obor činnosti jsou jiné podmínky, které je třeba splnit pro vyřízení živnostenského oprávnění. Nejlepší je nalézt obor své činnosti právě v příloze č. 2 Živnostenského zákona a podívat se, zdali splňujete podmínky pro založení živnosti. 

Doklad o profesní způsobilosti 

Abyste získali živnostenské oprávnění na vázanou živnost, musíte živnostenskému úřadu předložit doklad o tom, že máte potřebnou kvalifikaci.​​ Takovým dokladem se rozumí: 

  • vysokoškolský diplom, 
  • středoškolský diplom, 
  • výuční list, 
  • doklad o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné způsobilosti,
  • specifické profesní osvědčení (typické pro budoucí provozovatele autoškol). 

U některých oborů (např. u činnosti účetních poradců) se vyžaduje kombinace vzdělání a odborné praxe. Např. účetní s vysokoškolským titulem musí prokázat tříletou praxi v oboru, aby mohl otevřít živnost. Odbornou praxi budoucí podnikatel prokáže např. pracovní smlouvou, potvrzením praxe od zaměstnavatele, zápočtovým listem. V uvedených dokumentech musí být jasně prokázáno, že jste vykonávali činnost, na kterou plánujete nyní ohlásit živnost. Nezbytnou součástí dokumentu musí být data, ve kterých jste činnost dělali, náplň práce a také týdenní pracovní doba. Např. pokud účetní s vysokoškolským vzděláním pracovala ve firmě tři roky jako účetní, avšak na poloviční pracovní úvazek, živnostenský úřad jí nevydá živnostenské oprávnění, jelikož podmínka tříleté praxe se váže na plný pracovní úvazek, tj. 40 h/týdně. 

Vázaná živnost pro firmy 

Také společnost s ručením omezeným potřebuje k výkonu činnosti živnostenské oprávnění Je to jeden z povinných dokumentů, který musíte doložit k zápisu s. r. o. do obchodního rejstříkuOdbornou způsobilost za právnickou osobu v takovém případě dokládá její jednatel, který bývá zároveň jejím zakladatelem. Případně další člen statutárního orgánu, pokud zakládáte jiný typ obchodní společnosti.

V případě, že váš statutární orgán není dostatečně odborně způsobilý, můžete si zvolit někoho jiného jako svého odpovědného zástupce, a to za stejných podmínek, které platí pro odpovědného zástupce u podnikatele – fyzické osoby.

Živnost řemeslná

Živnostenský zákon umožňuje ohlásit řemeslnou živnost ve 33 oborech činností. Jejich seznam je uveden v  příloze č. 1 Živnostenského zákona. Mezi ty nejznámější řemeslné živnosti řadíme: řeznictví a uzenářství, pekařství, zámečnictví, opravy silničních vozidel či zednictví. Pro získání živnostenského oprávnění a provozování činnosti je podmínkou buď výuční list, maturita v oboru, diplom v oboru, nebo šestiletá praxe v oboru.

Co když nesplňuji podmínky pro vydání živnostenského oprávnění?

I na tuto situaci živnostenský zákon pamatuje. Pokud nesplňujete jednu či více podmínek pro získání živnostenského oprávnění, ale živnost přesto chcete provozovat, lze pro svou živnost při ohlášení ustanovit odborného zástupce, běžně označovaného jako garanta živnosti. Ten již musí splňovat všechny podmínky pro ohlášení vázané či řemeslné živnosti. A v mezidobí si můžete dodělat potřebnou kvalifikaci či získat odbornou praxi v oboru. Pak není problém, po splnění podmínek, odborného garanta u živnostenského oprávnění vymazat. Odpovědný zástupce odpovídá za řádné provozování živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Nebude to ale zpravidla zadarmo. S odpovědným garantem můžete uzavřít pracovní smlouvu, smlouvu o spolupráci či dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce. Tuto smlouvu zřejmě bude živnostenský úřad vyžadovat. 

Ohlášení živnosti

Živnost lze ohlásit osobně na jakémkoliv obecním živnostenském úřadu, přes Czech POINT, vyplněním formulářů a jejich odesláním přes Českou poštu, případně jejich online vyplněním a odesláním pomocí datové schránky nebo bankovní identity. Pokud vyplňujete formulář online pomocí Jednotného registračního formuláře, přílohy nahráváte v záložce Ostatní (řádek Elektronické přílohy podání). Takovými přílohami budou dle ohlašované živnosti např. doklad o vzdělání, potvrzení praxe, případně smlouva s odborným garantem. 

Víte, že...

je třeba, aby byly veškeré nahrávané přílohy, které jsou třeba pro splnění podmínek, úředně ověřené? Před vyplněním online formuláře je tak třeba zajít na Českou poštu, obecní úřad či jinam, kde Vám vydají úředně ověřenou kopii. Tu následně nahrajete do online formuláře. Pokud takovou úředně ověřenou kopii nemáte, obecní živnostenský úřad Vás vyzve k fyzickému dodání originálů či úředně ověřených kopií. 

A bude-li vše v pořádku...

obecní živnostenský úřad Vám do pěti dní vydá živnostenské oprávnění. 👍

Nechce se Vám tím zabývat?

Nechte vše na nás. 😊 Poradíme, jakou živnost můžete ohlásit. Společně zjistíme, zdali splňujete vše potřebné a na základě dodaných podkladů za Vás vyřídíme vše potřebné. Budeme partnerem Vašemu podnikání již od samého začátku. Stačí se nám ozvat. 📩 📞