Živnost koncesovaná
Koncesovaná živnost je specifický typ podnikání, který vyžaduje získání koncese od příslušného státního orgánu nebo instituce (např. některého z ministerstev) . Tento druh živnosti se od ostatních typů živností liší hlavně tím, že podnikání v těchto oborech může mít významný dopad na zdraví, bezpečnosti, veřejný zájem nebo životní prostředí. Provozování koncesované živnosti je proto podmíněno nejen získáním koncese, ale také dodržováním přísnějších pravidel a častěji podléhá státnímu dohledu.
Oprávnění k provozování koncesované živnosti vzniká až dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese. Živnostenský úřad má na vydání koncese zpravidla třicet dnů. Podrobný seznam všech koncesovaných živností najdete v Příloze č. 3 Živnostenského zákona.
Jak si zařídit koncesovanou živnost?
K vyřízení žádosti o koncesovanou živnost je třeba mít nachystány tyto doklady:
- občanský průkaz,
- vyplněný jednotný registrační formulář,
- doklad o odborné způsobilosti (Váš či odborného garanta),
- v případě užití garanta úředně ověřený souhlas s vykonáváním funkce
Podmínky získání koncesované živnosti
Koncese je udělována na základě individuálního posouzení každého případu, přičemž úřad zohledňuje odborné kvalifikace žadatele, bezúhonnost a další specifické požadavky dané pro konkrétní typ podnikání. Některé koncese jsou udělovány bez žádných zvláštních dokladů. Např. pokud svým zákazníkům převážíte materiál či zboží a chcete si tuto dopravu začít účtovat, není nic jednoduššího, než požádat o koncesi. U jiných koncesí je však seznam potřebných dokumentů, povolení a odborné způsobilosti rozsáhlý.
Kolik za koncesi zaplatím?
- V případě podání online: 800,-Kč, pokud se jedná o první živnost; 400,-Kč, pokud rozšiřujete stávající živnost.
- V případě osobní návštěvy živnostenského úřadu, podání přes Czech POINT nebo odeslání podání poštou: 1000,-, pokud se jedná o první živnost; 500,-Kč, pokud rozšiřujete stávající živnost.
Co je dobré vědět?
Obecní živnostenský úřad Vaši žádost o vydání koncese zpracuje a vydá stanovisko, tedy koncesi vystaví, nebo žádost zamítne. Následně běží patnáctidenní lhůta pro Vaše odvolání. Ano, i při schválení žádosti živnostenským úřadem se můžete odvolat, ale ruku na srdce, kdo by to dělal? 😊 Tento proces však lze zkrátit! Z Vaší strany je možné vzdát se práva na odvolání, a to buď osobně na živnostenském úřadu, nebo zaslat dopis např. přes Vaši datovou schránku. Poté Vám živnostenský úřad vystaví koncesi (pokud tedy bylo jejich stanovisko souhlasné) takřka okamžitě.
Chcete si ušetřit čas a nervy při vyplňování potřebných dokumentů?
Nechte ohlášení či rozšíření živnosti na nás. Vše za Vás vyplníme a provedeme Vás elektronickým odesláním Jednotného registračního formuláře, případně s úřady vše vykomunikujeme na základě Vámi podepsané plné moci a Vám pak jen přijde výpis z živnostenského rejstříku.
Takhle snadné to s námi může být. Budeme rádi součásti Vašeho podnikání již od samého začátku. 😊