Povinnosti OSVČ po ohlášení živnosti
Začátky podnikání mnohdy bývají těžké. Teprve jste obdrželi živnostenské oprávnění a už Vás čekají další povinnosti, další návštěvy úřadů. Nestihli jste vystavit první fakturu a už se po Vás úřady chtějí první platby. Na co vše nezapomenout po ohlášení živnosti se dozvíte v následujícím článku.
Pokud jste ohlásili živnost online v plném rozsahu (tedy s přihláškou na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ) pomocí Jednotného registračního formuláře na Portálu živnostenského oprávnění, ušetřili jste si minimálně dvě návštěvy:
- návštěvu své zdravotní pojišťovny, u které máte oznamovací povinnost o zahájení samostatné výdělečné činnosti do 8 dnů od zahájení činnosti. Za zahájení činnosti zdravotní pojišťovna vnímá přijetí první objednávky, její fakturaci, první pohyb na účtu,... tedy jakýkoliv úmysl "mít příjem". Zahájením činnosti naopak pro zdravotní pojišťovnu není vydání živnostenského oprávnění.
- Návštěvu pobočky správy sociálního zabezpečení (ČSSZ, OSSZ, MSSZ, PSSZ), u které máte rovněž povinnost nahlásit zahájení samostatné výdělečné činnosti do 15 dnů od zahájení činnosti. Správa sociálního zabezpečení vnímá za zahájení podnikání často den obdržení živnostenského oprávnění.
- Návštěvu finančního úřadu. Novinkou však od 1. 1. 2024 je, že registraci k dani z příjmu podává pouze ta OSVČ, která hodlá využít paušální daně.
Každá OSVČ podniká na hlavní, nebo vedlejší živnost, dle toho se pak rozlišuje povinnost úhrady záloh.
Hlavní živnost
Za hlavní živnost je považována taková, která je pro OSVČ jediným příjmem. Tuto skutečnost podnikatel oznamuje své zdravotní pojišťovně i místně příslušné správě sociálního zabezpečení.
Povinnost vůči zdravotní pojišťovně
Platba pojistného u hlavní živnosti je povinná. Minimální výše pojistného je pro rok 2024 stanovena na
2 968,-Kč. Platbu je nutné uhradit do 8. dne měsíce následujícího, tj. např. lednovou zálohu je nutné uhradit do 8. února.
Povinnost vůči příslušné správě sociálního zabezpečení
Vykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost jako činnost hlavní, je pro ni účast na důchodovém pojištění povinná. Nevyhnete se tak placení pojistného a podání Přehledu příjmů a výdajů za uplynulý kalendářní rok. Minimální výše pojistného je pro rok 2024 stanovena na 3 852,-Kč. Jedná-li se o Vaši první živnost, či jste v předchozích dvaceti kalendářních letech žádnou samostatně výdělečnou činnost nevykonávali, budete platit pojistné ve výši 3 210,-Kč. Pokud zahájíte činnost např. v lednu, je Vaší povinností tuto platbu uhradit do konce měsíce února, ostatní platby pojistného musí být vždy uhrazeny do posledního dne konkrétního měsíce (tedy pojistné za březen musí být uhrazeno do 31. března). Pokud se rozhodnete dobrovolně se účastnit nemocenského pojištění, připlatíte si měsíčně k výše uvedeným výším pojistného ještě 216,-Kč.
Vedlejší činnost
Podnikání je velmi výhodné zejména pro ty, kteří mají jiný stabilní zdroj příjmů. Abyste mohli u výše uvedených úřadů oznámit vedlejší činnost, musíte splnit alespoň jednu z podmínek:
- být zaměstnán, přičemž mzda dosahuje aspoň minimální mzdy a je z ní odváděno pojistné;
- být studentem denního studia s věkem do 26 let,
- být na mateřské, nebo rodičovské dovolené,
- pobírat invalidní nebo starobní důchod (u tří zmíněných kategorií za Vás pojistné hradí stát).
Tyto skutečnosti při oznámení zahájení podnikání musíte řádně doložit (např. potvrzením o studiu, pracovní smlouvou či potvrzením o pobírání důchodu).
Povinnost vůči zdravotní pojišťovně
Zálohy neplatí ten, kdo je po celý kalendářní měsíc současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Státní pojištěnci neplatí jako OSVČ zálohy jen v prvním kalendářním roce své činnosti. Jednoduše řečeno v prvním roce zálohy neplatíte, pokud jste zaměstnancem či za Vás pojistné platí stát. Zdravotní pojišťovna rovněž považuje podnikání za vedlejší činnost u osob, které (mimo výše uvedených kategorií):
- jsou držiteli průkazu ZTP, nebo ZTP/P;
- dosáhly důchodové věku, avšak nemají na výplatu starobního důchodu nárok;
- celodenně a řádně pečují o jedno dítě do 7 let, nebo nejméně dvou dětí do 15 let.
Povinnost vůči správě sociálního zabezpečení
První rok provozování vedlejší živnosti zálohy na sociální pojištění neplatíte. Pojistné za první rok Vám ovšem sociální pojišťovna doměří zpětně, pokud se Vás povinnost platit sociální pojistné týká. Také se v přehledu příjmů a výdajů stanoví nová výše záloh. Pokud si vyděláte svou samostatnou výdělečnou činností méně, než je rozhodný příjem (pro rok 2024 se jedná o částku 105 520,-Kč), je reálné, že na pojistném na sociální zabezpečení nebudete nic doplácet. Rozhodná částka se poměrně snižuje za každý měsíc, ve kterém jste neměli živnostenské oprávnění. K platbě pojistného se však můžete dobrovolně přihlásit a zvýšit si tak v budoucnu důchod. Pro rok 2024 je např. minimální výše sociálního pojistného činí u vedlejší činnosti 1 413,-Kč.
Pojistné přehledně
Jsou pro Vás informace výše složité na pochopení? Třeba Vám pomůžou níže zpracované tabulky 😊
Hlavní činnost
Vedlejší činnost
A kdy takový přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovny a příslušné zprávy sociálního zabezpečení odesíláte?
Zpravidla maximálně do třiceti dnů od podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob.
POZOR! Pokud Vám v přehledu vyjdou vyšší zálohy než jste dosud platili, u zdravotní pojišťovny tento rozdíl musíte dorovnat od začátku roku, protože nové zálohy platí od 1. 1. Nové zálohy na sociální pojištění poprvé hradíte měsíc po podání. Ale o tom až jindy. 😊