Podnikatelský účet

09.07.2024

Tento článek o výhodách založení podnikatelského účtu se týká čistě OSVČ, neboť založení podnikatelského účtu je u firem povinné a jednou z podmínek při založení firmy. 

Pokud se rozhodnete podnikat, jistě jednou z Vašich otázek bude, zda musíte, či nemusíte mít podnikatelský účet. Žádný zákon neukládá podnikateli založení podnikatelského účtu. Můžete se rozhodnout veškeré finance plynoucí z podnikání i jiných příjmů spravovat pod jedním, a to osobním účtem, a bude to stejně v pořádku, jako když se rozhodnete oddělit příjmy a výdaje z podnikání od ostatních svých příjmů. V následujícím článku si uvedeme, jak výhodné by pro Vás mohlo být založení podnikatelského účtu. 

Výhody podnikatelského účtu

Předem bych Vás ráda ujistila, že nejsem bankovní poradkyně, která Vám bude podnikatelský účet nabízet. 😊 Spousta účetních však se mnou bude souhlasit, že pokud vedete daňovou evidenci či účetnictví, případně i pokud uplatňujete procentní výdaje, je nás i pro Vás daleko přehlednější, když je vše, co spolu souvisí, takříkajíc na jednom místě. Spolupracuji s klienty z celé České republiky, a pokud za klienta vedu seznam příjmů z podnikání (ten je důležitý a povinný pro všechny OSVČ i vzhledem ke zjištění obratu pro účely povinné registrace k DPH!), musí klient najisto vědět, které příjmy na jeho bankovním účtu jsou z podnikání a které patří k jeho dalším příjmům. Pokud vystavujete jen několik faktur za rok, není pro Vás asi zcela relevantní zakládat si další účet, který byste využívali jen občas. Pokud však na svůj osobní účet přijímáte každou chvíli finance od svých klientů za provedenou službu či zhotovený výrobek, a za tyto peníze následně kupujete materiál nebo další věci pro podnikání, není od věci se poohlédnout po podnikatelském účtu. 

A proč?

  • Můžeme zjistit, že pro Vás nakonec není vhodné využívat procentních výdajů, protože Vaše skutečné výdaje jsou vyšší.
  • Při případné kontrole z Finančního úřadu po Vás mohou požadovat i výpis z účtu. Pokud máte všechny finance na osobním účtu, finanční úřad uvidí i Vaše příjmy a výdaje, které nesouvisí s podnikáním.
  • Ochráníte tím své soukromí. Spolupracujete-li se mnou, můžete se naprosto spolehnout nad diskrétností, kterou svým klientům nabízím. To je ostatně zajištěno i smlouvou, kterou s klienty uzavírám. I tak však chápu a rozumím, že nechcete, aby Vaše účetní věděla, za co utrácíte a jak často. 😊
  • Pokud se stanete plátcem DPH, číslo Vašeho účtu musí být povinně zveřejněno na internetových stránkách Ministerstva financí České republiky v celostátním registru plátců DPH.  
  • Pokud chcete požádat o podnikatelský úvěr, je pro banku lepší, když již máte podnikatelský účet. Snadno tak prokážete, jak se Vašemu byznysu daří. A pokud vedete daňovou evidenci či účetnictví, úroky z podnikatelského úvěru jsou pro Vás daňově uznatelné. To však nelze říci o úrocích u běžného spotřebitelského úvěru.

Nevýhody podnikatelského účtu

  • vyšší bankovní poplatky než u běžného účtu.
  • OSVČ ručí celým svým majetkem. Pokud je na Vás vedeno exekuční řízení, exekutor má právo sáhnout na finance na osobním i podnikatelském účtu. 

Jak založit podnikatelský účet?

Záleží jen na Vás a Vašich požadavcích, u které bankovní společnosti si svůj podnikatelský účet založíte. To, co vyhovuje jednomu, nemusí splňovat očekávání druhého. Bankovní společnosti v dnešní době nabízí mnoho podnikatelských účtů a předhání se v tom, které služby jsou pro podnikatele přívětivější. Na webu jistě najdete srovnání podnikatelských účtů, případně kontaktujte bankovního poradce. Pokud chcete mít osobní i podnikatelské finance na jednom místě (tedy v internetové nebo mobilní bance), atraktivní pro Vás určitě bude založení podnikatelského účtu u své banky, pokud ho tedy Vaše banka nabízí.

K založení podnikatelského účtu budete potřebovat dva doklady totožnosti (zpravidla občanský průkaz a řidičský průkaz), a také své IČO. Bankovní poradce již vyhledá Vaše IČO v databázi ARES (registr ekonomických subjektů). 

Víte, že k založení účtu online musí být v databázi ARES u Vašich údajů odkaz na RZP (Registr živnostenského podnikání) i RES (Registr ekonomických subjektů)? Pokud jste živnost založili teprve nedávno a u Vašich údajů je v ARES pouze odkaz na RZP, návštěva banky Vás nemine.