Kdo je plátcem DPH? Dobrovolná vs. povinná registrace k DPH

15.07.2024

Kdo a za jakých podmínek se stává plátcem DPH? Jak se zaregistrovat k dani z přidané hodnoty? Jaké změny v registraci k DPH jsou plánovány od roku 2025? Kdy je pro Vás výhodné stát se dobrovolným plátcem DPH? To se dozvíte v následujícím článku. 

Povinná registrace k dani z přidané hodnoty je poměrně jasně stanovena v Zákoně o dani z přidané hodnoty, její znění se však pokusím převést do "normální" řeči. 😊

Povinná registrace k DPH

Registrace k DPH je pro Vás povinná, pokud máte sídlo v tuzemsku a za posledních 12 kalendářních měsíců jste zaznamenali obrat nejméně 2 000 000 Kč. Obratem chápeme součet všech příjmů za zboží a služby v rámci Vašeho podnikání. Do obratu počítáme všechny faktury, tedy i ty neuhrazené - rozhodující je datum plnění (datum vystavení) faktur. Pokud dáváte své účetní doklady včas, každá schopná účetní za Vás limit obratu pro plátcovství DPH hlídá a upozorní Vás na jeho překročení a povinnou registraci. 😊

Plátcem DPH se rovněž stáváte, pokud jste nabyli majetek privatizací či prodejem (obchodního) závodu nebo fúzí. V neposlední řadě se stáváte plátcem DPH, pokud jste zdědili ekonomickou činnost po zemřelém, který byl plátcem DPH. 

Plátcem se můžete stát i jako identifikovaná osoba - o tom si však povíme v následujícím článku, který je pro Vás nachystán. 

Registrovat se musíte do patnácti dnů měsíce následujícího po měsíci překročení obratu. Tedy pokud obrat překročíte např. v červenci, do 15. srpna musíte na Finanční úřad zaslat registraci k DPH. Plátcem se však stáváte až od dalšího měsíce, tedy faktury s DPH začnete vystavovat až od 1. září. K registraci můžete doplnit přílohu, např. souhrn faktur, které prokáží Vaši povinnost registrace k DPH, tím celý proces vyřízení žádosti urychlíte. 

Plánovaná změna od 1. 1. 2025

Od 1. ledna 2025 dochází k novele zákona o DPH. Tou nejdůležitější připravovanou změnou je změna období pro výpočet obratu z důvodu povinnosti registrace k DPH. Novela je zatím ve fázi schvalování, nicméně se nečekají žádné velké opravy v legislativním procesu schvalování. V plánované novele je upravena doba, za kterou se obrat počítá, z 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců na termín od 1. 1. do 31. 12. Trochu nám však do limitů vstoupí i unijní limit pro registraci k DPH. Uvedeme si to na jednoduchém příkladu pro snadnější pochopení:

  • Překročíte-li v daném roce obrat 2 000 000 Kč (je jedno v jaký den, tj. klidně již 15. 3., ale také až 20. 12.), od 1. 1. 2026 se stanete plátci DPH.
  • Pokud však překročíte unijní limit, tj. 100 000 EUR, nebo také částku 2 536 500 Kč, stanete se plátci DPH již od následujícího dne po překročení limitu. Překročíte-li 15. 3., od 16. 3. jste plátci DPH. 

O chystaných změnách v novele k DPH se již chystá článek. 😊

Dobrovolná registrace

Registraci k DPH však můžete provést i dobrovolně. Nemusíte čekat na překročení obratu 2 milionů Kč.  Kdy se Vám taková dobrovolná registrace vyplatí?

  • Nakupujete zboží a služby od plátců DPH a rovněž jsou Vašimi zákazníky zejména plátci DPH. Vašim zákazníkům se Vámi nabízené služby jakožto neplátce DPH spíše prodražují - fakturu si sice zahrnou do nákladů, ale nemohou si snížit DPH na vstupu.
  • Vaše náklady jsou vyšší než příjmy. Finanční úřad Vám v takovém případě u dobrovolné registrace vrátí DPH, pokud vznikl přeplatek na DPH (tzv. nadměrný odpočet). Ten vzniká, když součet plnění přijatých s nárokem na odpočet DPH je vyšší než součet Vámi vydaných faktur s povinností přiznat DPH.
  • Pokud nakupujete zboží s 21 % DPH, ale svým zákazníkům byste fakturovali s 12 % DPH. Zvýšíte tak svou marži. Takové situace vznikají především v zemědělství a stavebnictví. 

Kdy se Vám však dobrovolná registrace nevyplatí?

  • Pokud jsou Vašimi zákazníky především spotřebitelé (nepodnikatelé) nebo neplátci DPH. Pokud jste registrovaní k DPH, musíte vystavit fakturu s DPH a pro Vaše zákazníky bude právě o to DPH zboží dražší. 
  • Pokud nakupujete zboží ve snížené (12%) sazbě, avšak zboží prodáváte se sazbou 21 %. Státu pak musíte vrátit peníze. 

Pokud Finanční úřad Vaši žádost schválí, stáváte se dobrovolným plátcem DPH den po Vaší registraci k DPH. 

Povinnosti plátců DPH

  • Stali jste se plátci DPH? Vaší povinností je vystavovat faktury - daňové doklady s DPH. Na faktuře musíte vždy uvést své DIČ
  • Přijali jste zálohu? Do patnácti dnů musíte buď vystavit daňový doklad k přijaté záloze, ze které odvedete DPH, nebo vystavíte konečnou fakturu a odvedete DPH.
  • V některých případech vystavujete faktury s přenesenou daňovou povinností. DPH tak nevyčíslujete a na faktuře uvedete, že daň odvede zákazník. 
  • Daňové doklady musíte uchovávat minimálně 10 let!
  • V prvním roce po registraci musíte každý měsíc podávat na finanční úřad přiznání k DPH, kontrolní hlášení, někdy i souhrnné hlášení. Tyto formuláře musí být finančnímu úřadu doručeny v předepsané podobě, a to do 25. dne následujícího měsíce, tj. do 25. 7. odesíláte formuláře za červnové DPH. Kontrolní hlášení musí být zasláno vždy! Finanční úřad na základě § 102 zákona o DPH neodpouští ani den zpoždění (za 1 den zpoždění - sankce 1.000,-Kč). 
  • V následujícím roce je možné zažádat o čtvrtletní plátcovství DPH, i tak Vás nemine zasílání přiznání k DPH, kontrolnímu hlášení a souhrnnému hlášení, jen to budete zasílat jednou za tři měsíce. O to lépe se na to klientům zapomíná. 😊

Jak vidíte, je toho dost, co je třeba v případě Vašeho plátcovství DPH dělat. Tohle už by neměla být práce pro Vás, jakožto podnikatele, a tak není nic snadnějšího než nechat veškeré papírování ohledně DPH na nás. Stačí se jen ozvat. 📩📞