OSVČ versus s.r.o.

29.06.2024

Podnikání na základě živnosti i založení vlastní firmy mají své výhody a nevýhody. OSVČ je jednodušší na založení a vedení, má nižší náklady a menší administrativní zátěž. Na druhou stranu OSVČ ručí celým svým majetkem a příjmy jsou zdaňovány vyšší sazbou než u s.r.o. při vyšších příjmech. Založení s.r.o. nabízí vyšší právní ochranu jednatelů a nižší daň z příjmů u vyšších příjmů, má však vyšší náklady na založení a administrativu. To, zda začnete podnikat jako OSVČ, nebo rovnou založíte firmu, by mělo vycházet z Vašich individuálních potřeb.  

Pokud podnikáte sám a Vašimi zákazníky budou často fyzické osoby - nepodnikatelé, je pro Vás jednodušší si založit živnost. Plánujete-li mít společníka a často budete obchodovat s jinými společnostmi, může být pro Vás lepší volbou založit společnost. 

Proč podnikat jako OSVČ

Založení je jednodušší. Při živnosti volné je živnostenské oprávnění vydáno do pěti dnů a stačí pouze uhradit správní poplatek za ohlášení živnosti (800,-Kč při ohlášení online přes Jednotný registrační formulář, v ostatních případech 1 000,-Kč) a splnit obecné podmínky pro založení živnosti (plnoletost, svéprávnost, bezúhonnost). 

Jako OSVČ se v rámci podnikání můžete svobodně rozhodovat. Můžete kdykoliv změnit, přidat či odebrat živnost. Peněžní prostředky můžete do svého podnikání svobodně a libovolně vkládat i čerpat (k tomu slouží u daňové evidence účet Vklad podnikatele/Osobní spotřeba). Jako OSVČ máte větší kontrolu nad svým podnikáním.

Nemusíte zakládat podnikatelský účet, i když je výhodnější a přehlednější oddělit soukromé finance a ty plynoucí z podnikání. 

Rovněž se nemusíte zabývat účtováním každého nákladu, který Vám v podnikání vznikne. Máte menší administrativní zátěž, s čímž se pojí menší povinnosti v oblasti účetnictví a daňové evidence. Jednoduše můžete využít paušálních výdajů, které jsou zejména pro řemeslné živnosti velmi atraktivní (uplatnění 80 % výdajů u příjmů do 1,6 mil. Kč, a tedy základ daně max. 320 tis. Kč). Nebo můžete vstoupit do režimu paušální daně, které jsme se věnovali v předchozím článku. 

Podnikat na živnost se Vám dle očekávaného příjmu a uplatnění procentních výdajů může vyplatit až do výše 2 mil. Kč. Základ daně (daňové příjmy - daňové výdaje u podnikání, ale včetně příjmů ze zaměstnání, kapitálových příjmů, příjmů z nájmu a ostatních příjmů) se u nižších příjmů daní u fyzických osob 15 %

Pokud mimo zaměstnání v součtu pro rok 2024 vyděláte do 50 000,-Kč ročně (živnost, kapitálové, ostatní příjmy a příjmy z nájmu), nemusíte podávat daňové přiznání z příjmů fyzických osob. Tuto skutečnost pouze oznámíte příslušnému finančnímu úřadu (stále však musíte podat přehled příjmů a výdajů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu). 

Proč nepodnikat jako OSVČ

Máte-li příjmy vyšší než je pro rok 2024 36násobek průměrné mzdy (tj. 1 582 812 Kč), částka, která přesáhne tento rozhodný příjem, bude zdaněna 23 %. Máte povinnost hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, pokud podnikáte na hlavní činnost, případně pokud Vám povinnost platby záloh vznikla z podaného přehledu příjmů a výdajů (víc o zálohách zde). Tyto zálohy nejsou daňově uznatelné, nemůžete si je zahrnout do daňových výdajů. 

V rámci svého podnikání ručíte celým svým majetkem a v případě společného jmění majetku i majetkem nabytým v manželství. Je to rizikové především pro ty podnikatele, kteří nesou jakoukoliv odpovědnost za škodu či majetek. V tomto případě je vhodné uzavřít pojištění odpovědnosti podnikatele. 

Pokud jsou Vašimi hlavními zákazníky společnosti či prestižní manažeři, je pro ně atraktivnější spolupracovat s firmou než s OSVČ. 

Proč založit s.r.o.?

Vždy jste si přáli být majitelem firmy? Máte společníka, se kterým chcete podnikat? Pak je pro Vás založení s.r.o. jasnou volbou. V rámci s.r.o. ručíte pouze do výše svého nesplaceného vkladu. Kromě majetku tedy i tím, co jste nesplatili z vkladu do základního jmění. V případě společníka je v rámci s.r.o. jednodušší fakturace a zdanění, než pokud se sdruží více živnostníků. A pokud bude Váš společník nespolehlivý, pořád platí, že ručíte pouze majetkem s.r.o. 

Pro některé obchodní partnery je prestižnější obchodovat s firmou než s jedincem. Některé instituce dokonce ve výběrových řízeních při zhotovení zakázky vyžadují firmu, nikoliv živnostníka. S vlastní společností máte rovněž možnost akvizice s jinými společnostmi, můžete libovolně rozšiřovat své podnikání, zapojovat nové společníky, což může být pro rozvoj podnikání přínosné. 

Hodnota s.r.o. roste. Čím je společnost starší, tím působí důvěryhodněji. Firmu můžete převést na nového majitele či prodat - má trvalejší charakter. 

Záleží, na jakou smlouvu budete ve své společnosti pracovat. Jste-li vlastníkem a jediným zaměstnancem, stačí, aby za Vás bylo odvedeno minimální pojistné na sociální a zdravotní pojištění a odvedena daň z příjmu, pokud vznikne. O víc se nestaráte.

Proč nezaložit s.r.o.?

Založení s.r.o. je administrativně náročnější. Pokud budete ve společnosti jediným jednatelem/společníkem, postačí Vám sepsání zakladatelské smlouvy. U více zakladatelů je nutné sepsat společenskou smlouvu. Obě smlouvy však vyžadují notářský zápis. Musíte vymyslet trefný a originální název obchodní společnosti, který bude lákat potenciální zákazníky. S notářským zápisem je nutné zajít do banky a založit firemní bankovní účet. Tam vložíte základní kapitál. Výše základního kapitálu je min. 1 Kč, často 1 000 Kč, avšak je doporučována částka min. 10 000,-Kč. Lépe na klienty působí, mají jakousi vyšší záruku spolehlivosti Vaší firmy. Společnost musí být rovněž ohlášena na živnostenském úřadu. Při živnosti vázané, řemeslné a koncesované musí jednatel, společník nebo garant splnit podmínky pro získání živnosti. Následně je nutné firmu zapsat do obchodního rejstříku, a to prostřednictvím rejstříkového soudu nebo notáře. Neposledním krokem je návštěva finančního úřadu kvůli registraci k dani z příjmů právnických osob. Je reálné, že celý proces bude trvat i měsíc, pokud se rozhodnete si celým procesem projít sami. 

Nepočítáme-li vklad základního kapitálu, jehož výše je variabilní pro každého majitele firmy, vyjde Vás založení s.r.o. okolo 6 000,-Kč v případě, že si celý proces zařídíte sami, od 10 000,-Kč v případě využití specializovaných firem, které Vám pomohou se založením s.r.o. 

Společnost s.r.o. je ze zákona povinná vést účetnictví. 

Pokud pracujete na smlouvu o výkonu funkce jednatele, nelze Vaši činnost považovat za závislou. Dle výše sjednané odměny je hrazeno zdravotní, případně sociální pojištění. Záleží na výši odvodu zálohy na zdravotní pojištění, zda-li budete muset doplácet do minima, nebo je za Vás pojistitelem stát či máte jiný příjem, ze kterého je odváděno alespoň minimální pojistné. 

Je vyšší zdanění příjmů. Základ daně je zdaněn 19 %. Je možné si na základě rozhodnutí jediného společníka (či valné hromady v případě dvou a více společníků) nechat vyplatit podíl ze zisku na základě řádné účetní uzávěrky, a to do 3 měsíců od rozhodnutí. Z podílu ze zisku bude odvedena srážková daň 15 % místně příslušnému finančnímu úřadu.