Ohlášení živnosti - základní informace

23.06.2024

Ohlášení živnosti je prvním krokem k tomu, abyste začali naplno podnikat. Bez platného IČ nelze navázat spolupráci s potenciálními klienty a bez klientů je živnost takřka zbytečná. Dnes se podíváme na způsoby a úskalí ohlášení živnosti. 

Dnešní moderní doba nabízí mnoho způsobů ohlášení živnosti. Živnost lze ohlásit osobně u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu, osobně prostřednictvím Czech POINTu, vyplněním příslušných formulářů a jejich zaslání dopisem na jakýkoliv obecní živnostenský úřad, nebo elektronicky do datové schránky. Odesíláme-li formuláře elektronicky, musí být opatřeny zaručeným elektronickým podpisem (typicky odeslání vyplněného formuláře pomocí bankovní identity). Pokud formuláře odesíláme přes vlastní datovou schránku, je toto odeslání rovněž považováno za podepsané. 

Co musím splnit, aby mi bylo vydáno živnostenské oprávnění?

  • Být občanem České republiky s trvalým bydlištěm v České republice.
  • Mít 18 let.
  • Být způsobilý k právním úkonům (být svéprávný).
  • Být bezúhonný: obecní živnostenský úřad při kontrole formulářů nahlíží do trestního rejstříku. Čistý trestní rejstřík není nutně podmínkou pro vydání živnostenského oprávnění, jen budoucí podnikatel nesmí mít záznam v trestním rejstříku za úmyslnou trestnou činnost, která souvisí s podnikáním .
  • Být bezdlužný (obecní živnostenský rejstřík Vám nepovolí podnikat, pokud je na Váš majetek vyhlášen konkurz v insolvenčním řízení).

Jaké doklady si mám nachystat?

Při návštěvě obecného živnostenského úřadu si nezapomeňte vzít s sebou: 

  • občanský průkaz
  • formulář ohlášení živnosti, pokud ho máte vyplněný, případně formulář vyplníte na místě;
  • výpis z evidence rejstříků, pokud jste občanem jiného členského státu EU;
  • úředně ověřené prohlášení odpovědného zástupce, pokud ho máte u svého podnikání ustanoveného;
  • souhlas vlastníka nemovitosti pro umístění provozovny do jeho nemovitosti, pokud se provozovna liší od Vaší trvalé adresy, např. pokud si pronajímáte kancelář či nebytové prostory pro Vaše podnikání. Souhlas vlastníka může být nahrazen nájemní smlouvou;
  • doklad o zaplacení správního poplatku.

Tyto doklady Vám postačí pro ohlášení živnosti volné. Ohlašujete-li živnost vázanou, řemeslnou a koncesovanou, je nutné prokázat Vaši odbornou způsobilost. Vezměte si s sebou proto i:

  • doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání,
  • doklad prokazující rekvalifikaci v oboru nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci,
  • doklad prokazující délku praxe (pracovní smlouva, potvrzení o praxi podepsané zaměstnavatelem);
  • specifické profesní osvědčení (např. provozování autoškoly). 

Stejné doklady je třeba mít nachystané i při ohlašování živnosti elektronicky, vyplněním tzv. Jednotného registračního formuláře na Portálu živnostenského rejstříku.

Kolik budu platit?

Při elektronickém vyřízení ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi při vstupu do podnikání je výše poplatku 800,- KčZa další ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi je poplatek 400,- Kč

Při ohlášení živnosti na obecním živnostenském úřadu nebo Czech POINTu si připlatíte. Přijetí podání kontaktním místem veřejné správy podle § 72 živnostenského zákona (Czech POINT) 50,- Kč. Ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání 1000,- KčDalší ohlášení živnosti 500,- Kč.

Pokud ohlásíte více živností současně, zaplatíte poplatek pouze jeden.

Poplatek je možno uhradit v hotovosti v místě sídla obecního živnostenského úřadu nebo poštovní poukázkou nebo bankovním převodem. Za platbu poštovní poukázkou si však opět připlatíte dle ceníku České pošty. 

POZOR! Každý obecní živnostenský úřad má vlastní číslo účtu a variabilní symbol, kam správní poplatek zasíláte. Je nutné si tyto informace vyhledat na webových stránkách příslušného obecního živnostenského úřadu, u kterého ohlašujete živnost. Zpravidla nečekáte na jejich výzvu, správní poplatek je vhodné uhradit před, během, či těsně po ohlášení živnosti. 

Co je dobré vědět?

Obecní živnostenský úřad Vám vydá živnostenské oprávnění a přidělí IČO do pěti pracovních dnů od vyplněné a řádně odevzdané žádosti. Pokud je všechno v pořádku, můžete takřka do týdne začít podnikat😊Zašle Vám také první výpis z živnostenského rejstříku po provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku  (poštou nebo do datové schránky), případně si ho můžete vyzvednout osobně. Vydání prvního výpisu je bezplatné, avšak svůj (či výpis z živnostenského rejstříku kohokoliv jiného) je možné si bezplatně stáhnout na Portálu živnostenského rejstříku. 

A co je ještě super? Úhrada správního poplatku může být Vaším prvním daňovým nákladem!

Nevíte si rady? Nechce se Vám čekat na úřadu a vyplňovat haldy papírů?

S tím Vám můžu pomoci. 😊 Můžu být součástí Vašeho podnikání již od samotného začátku. Pomůžu Vám zjistit, co vše budete k ohlášení živnosti potřebovat, vyplním za Vás potřebné formuláře, provedu Vás jejich odesláním. Na základě plné moci za Vás taktéž můžu vyřídit, které jsou k ohlášení živnosti potřeba. Zároveň Vás také přihlásím na OSSZ a Vaši zdravotní pojišťovnu, a co víc, ušetřím Vám tolik důležitý čas, který nebudete muset trávit běháním po úřadech!

Stačí mě jen kontaktovat telefonicky, emailem, nebo pomocí přiloženého formuláře v záložce ÚVOD. Spolupracuji s klienty po celé České republice! 👍