Příjmy a výnosy, nebo výdaje a náklady? Jak se v nich vyznat?
Dnešní článek bude krátký. Často se v předchozích článcích zmiňuji (a zřejmě i do budoucna zmiňovat budu) o nákladech a výnosech, či naopak výdajích a příjmech. A tak není od věci se řádně zorientovat v názvech a vědět, jaký je mezi nimi rozdíl.
A nebojte, názvy si dodnes nedokáží mnohdy zapamatovat ani studenti středních či vysokých škol, kteří se v rámci svého studia s těmito pojmy nesčetněkrát setkají.
Daňová evidence
U podnikatelů vedoucích daňovou evidenci je to jednoduché - týkají se Vás pouze dva z výše uvedených pojmů, a to příjmy a výdaje.
Za příjmy považujeme přijetí peněz, které plyne z Vaší podnikatelské či jiné činnosti. Tedy do příjmů zahrnete všechny částky za zboží a služby, které jste poskytli svým zákazníkům.
Za výdaje naopak považujeme odtok peněz, tedy nákup zboží a služeb, které souvisí s Vaší podnikatelskou činností.
Oboje výše uvedené pojmy jsou považovány za daňově uznatelné, tj. jakmile slouží k podnikání a výdaje jsou na dosažení, zajištění a udržení příjmů, můžete je zahrnout do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Účetnictví
V účetnictví používáme mimo příjmů a výdajů rovněž náklady a výnosy a jejich definice je snadná.
Výnosem se rozumí takový budoucí přítok peněz, který očekáváte za dodané zboží, nebo službu. Pokud to uvedu na příkladu: prodáte zboží a vystavíte zákazníkovi fakturu - taková faktura Vám slibuje příjem peněz a už nyní je považována za výnos, proto ji zaúčtujeme na výnosový účet.
Náklad Vám vznikne ve chvíli, kdy obdržíte zboží nebo službu, které jste objednali v souvislosti s Vaším podnikáním a obdrželi jste fakturu. Taková faktura je pro Vás již nyní nákladem, byť jste ji ještě nezaplatili, tedy ještě není výdajem. Náklad je tak očekáváný budoucí odtok peněz.
Vidíte? Zas tak složité to není. 😊 Tak si to ještě trošku rozšíříme.
Daňové příjmy
Za daňový příjem považujeme všechny, které souvisí s naší ekonomickou činností - příjem ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu, kapitálový příjem, případně ostatní příjmy, které je nutné zdanit (např. pokud u prodeje nemovitosti nesplňujete časový test).
Nedaňové příjmy
Nedaňové příjmy (nebo tzv. příjmy osvobozené od daně), jak již název odpovídá, není potřeba zahrnout do daňového přiznání. Za takový nedaňový příjem považujeme příjmy z darů, z dědictví, z prodeje nemovitosti (u které je splněn časový test), výživné, dotace, sociální dávky, důchody apod.
Daňové náklady
Nebo také daňově uznatelné náklady jsou veškeré náklady, které prokazatelně uplatňujete v souvislosti s Vaším podnikáním.
Nedaňové náklady
Nebo také daňově neuznatelné náklady vznikají podnikateli ve chvíli, když zakoupené zboží či služba nesouvisí s podnikáním. Typické jsou např. náklady na reprezentaci, daň z příjmů, dědická a darovací daň; zdravotní a sociální pojištění OSVČ, náklady na osobní spotřebu, pořízení dlouhodobého majetku a jeho technické zhodnocení (zde totiž uplatňujete odpisy, nikoliv celou částku najednou).
A možná Vás ještě zajímá, jaký je rozdíl mezi příjmem, tržbou a výnosem? 😊
Příjem = jakýkoliv přítok peněz
Tržba = přítok peněz právě a jen z Vaší podnikatelské činnosti
Výnos = očekávaný přítok peněz